Program výroční konference Česko-německého diskusního fóra
Sobota, 12. listopadu 2022
Úřad zemské rady, Bamberk
09:00 – 10:00 hod
Registrace účastníků
10:00 – 10:15 hod
Zahájení výroční konference a přivítání
oběma spolupředsedy Diskusního fóra
CHRISTIAN SCHMIDT
Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu, spolkový ministr v.v.
Dr. LIBOR ROUČEK
Místopředseda Evropského parlamentu v.v.
10:15 – 10:30 hod.
Zdravice
JOHANN KALB, zemský rada okresu Bamberk
WOLFGANG METZNER, třetí starosta města Bamberk
MELANIE HUML, poslankyně Zemského sněmu, státní ministryně pro evropské a mezinárodní záležitosti
10:30 – 12:00 hod.
Panel 1: Mír a bezpečnost v Evropě
Blíží se ke konci rok, který ukončil v oblasti mírové a energetické politiky dlouho trvající období jistot. V mnoha oblastech politiky, především v evropské bezpečnostní architektuře a energetice, došlo v roce 2022 k posunu souřadnic systému, a právě v současné době probíhá jejich nové nastavování. Kde se dnes na bilaterální a evropské úrovni nacházíme ve vztahu k těmto souřadnicovým změnám, vnímaným některými lidmi také jako „změna epochy“.
Moderace:
12:00 – 13:00 hod.
Přestávka na oběd
13:00 – 14:30 hod.
Diskuse v tematických skupinách
Téma 1: Dezinformace a odolnost společnosti
Ruská agresivní válka je útokem na naše západní uspořádání světa a na evropský způsob života; je to útok, který není veden teprve od jara 2022 na válečném poli. Jak odolné jsou společnosti v Evropě vůči dezinformačním kampaním, vedeným Ruskem? Jaká opatření již byla učiněna? Jaké konkrétní kroky bychom měli učinit, abychom zvýšili svou odolnost?
Téma 2: „Hard Power EU“ ante portas? Vojenské kapacity a výzvy v kybernetickém prostoru
Přinese “změna epochy“, kterou ohlásil německý spolkový kancléř, Evropské unii také kapacity vojenské „Hard Power“? Jak je v Česku a v Evropě vnímána nová role Německa? Zvýšilo se v Německu s ohledem na ruskou politiku pochopení pro státy střední a východní Evropy? Nebráníme ve větší míře evropské svobody také v kybernetickém prostoru? Kde se teď nacházíme v transformaci obranné politiky?
Téma 3: Zásobování energiemi a energetická bezpečnost v Evropě Rusko bylo Německem považováno po desetiletí za spolehlivého partnera a dodavatele fosilních zdrojů energií. Skepsi střední a východní Evropy vůči německému postoji nahradilo hořké poznání ohlášené „změny epochy“. Jak se staví Evropa, Česko a Německo pod dojmem embarga na ropu a přiškrcení dodávek plynu ze strany Ruska k realizaci nutných a ambiciózních cílů evropského Zeleného údělu?
14:30 – 14:45 hod.
Přestávka na kávu
14:45 – 15:15 hod.
České předsednictví v Radě EU v dialogu
Jaké akcenty přinesla česká vláda během svého předsednictví v Radě EU a ve kterých oblastech je teprve třeba přijmout rozhodnutí? Jaké impulsy přetrvají, kde se evropská politika musí v nadcházejících měsících a letech dál angažovat? Cílem je získat vhled do českého předsednictví v Radě EU; komentáře a zařazení do souvislostí ústy politiků a političek EU.
15:15 – 16:45 hod.
Panel 2: Nová bezpečnostní architektura v Evropě
Shrnutí různých tematických aspektů ze strany zástupců v druhém panelu. Propojení různých proudů v diskusi do skupin. Jaké konkrétní politicko- společenské kroky je třeba v nejbližší době učinit?
16:45 – 17:00 hod.
Shrnutí konference a závěrečné komentáře
obou spolupředsedů Diskusního fóra
CHRISTIAN SCHMIDT, vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu, spolkový ministr v.v.
Dr. LIBOR ROUČEK, místopředseda Evropského parlamentu v.v.
Následně
Přechod do Zrcadlového sálu
17:30 – 19:30 hod.
Recepce