Aktuality

„Strategický dialog si klade za cíl vytvořit model sousedské spolupráce v Evropě“

 
 

„Spolupráce Čechů a Němců se mnohdy v Evropě dává jako příklad úspěšného překonání problémů a zátěží minulosti i za vzor vztahů mezi větší a menší sousední zemí,“ napsal v úvodu svého komentáře zveřejněného 3. června na serveru Hospodářských novin Libor Rouček, spolupředseda Rady Česko-německého diskusního fóra.

V textu dále zdůraznil, že i přes výborné vztahy je stále co zlepšovat. Proto podle něj ministerstva zahraničí obou států připravují koncept tzv. strategického dialogu. „Obsahovat by měl spolupráci v oblastech, jakými jsou například zahraniční a evropská politika, kultura a jazykové vzdělávání, pracovní trh a učňovské školství, výzkum a vývoj, energetika a ochrana klimatu či doprava. Představen veřejnosti by měl být na počátku léta,“ uvedl Rouček.

Bývalý místopředseda Evropského parlamentu dodal, že smyslem konceptu má být další posílení dynamiky vztahů. „Tak jako již několikráte v uplynulých letech, například při ustavení společného Česko-německého fondu budoucnosti, i strategický dialog si klade za cíl vytvořit určitý model sousedské spolupráce v Evropě.“

V komentáři se Rouček rovněž věnoval vztahům mezi Čechy a sudetskými Němci a brněnské Deklaraci smíření a společné budoucnosti. 

 
zpět